25 Mart 2008 Salı

Vidyokonferans ve ipv6

Bilindiği gibi, günümüzde ağdaki çoğu cihaz birbirini tanımak, birbirleriyle iletişim kurmak ve veri alışverişinde bulunmak için IPv4 protokolünü kullanıyor. Ancak, IP adreslerinin bloklar halinde tahsis edilmesi nedeniyle, birçok IP adres aralığı kullanılamamaktadır. Artan ağ kullanıcısı sayısına bağlı olarak, daha büyük bir IP adresi sayısına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle daha çok IP adresi imkanı sağlayan IPv6 protokolüne ihtiyaç duyulmuştur. Boş IP adresi sayısının hızla azalmasından dolayı da, en kısa sürede IPv6 protokolünün kullanımına geçilecektir.

Video telekonferans olarak da bilinen, iki veya daha farklı noktanın birbiriyle eşzamanlı olarak sesli ve görüntülü olarak etkileşimini sağlayan bir telekomünikasyon teknolojisidir. Bir video konferans sisteminde temel olarak kullanılan teknoloji; ses ve görüntü akımlarının gerçek zamanda dijital olarak sıkıştırılmasıdır. Donanımın ya da yazılımın yapmış olduğu bu sıkıştırmaya ise codec (code/decoder) denir. Ortaya çıkan bu dijital akımlar da paketlere bölünür ve ISDN veya IP hatları üzerinden karşı tarafa gönderilir. ISDN üzerinden gönderimde, kişinin Telekom santrallerinden almış olduğu ISDN numarası çevirilerek, kişi ile gerçek zamanlı olarak video konferans yapabiliriz. ISDN hattı, görüntü,ses ve veri taşıyabilmesi sebebi ile, veri alışverişi için hem bilgisayarınıza bağlayabiliyor, hem telefon olarak kullanabiliyor hem de görüntü taşıyabiliyorsunuz. ISDN hatlarla yapılan görüşmelerde ücretlendirme kontör hesabına göre yapılmaktadır. IP üzerinden haberleşmede ise, kullanıcılar arasında görüşmeler IP protokolü kullanılarak yapılır. IP hatları kullanmanın avantajı ise, bu hatların kiralık olması sebebiyle ücretlendirmesi genellikle sabit ve aylık olduğundan, hat ne kadar kullanılırsa kullanılsın ücretlendirme sabittir.

Bir video telekonferans sisteminde gerekli olan bileşenler :

  • Video Girişi : Video kamera veya webcam

  • Video Çıkışı : Bilgisayar, televizyon veya projeksiyon cihazı

  • Ses Girişi : Mikrofon

  • Ses Çıkışı : Genellikle görüntü cihazı ile bütünleşik olan hoparlör ya da telefon

  • Veri Alışverişi : Analog ya da dijital telefon ağı, LAN ya da internet

Avantajları

  • Farklı noktalarda bulunan kişilerin yolculuk vb. masraflarından kaçınılarak yüzyüze iletişim kurması
  • İş ve eğitim görüşmeleri, sağlık konferansları gibi alanlarda oldukça kullanışlı bir teknoloji
  • Uzaklık sorunu yaşamadan ev, işyeri ya da herhangi bir yerin durumunu sesli ve görüntülü olarak öğrenme fırsatı sunar
Vs .

IPv6 Nedir ? Avantajları Nelerdir ?
Bilindiği gibi ağdaki cihazların büyük bir kısmı IPv4 protokolünü kullanarak internete çıkıyor. Zamanla internetin büyüme hızı oldukça arttı ve ileride adreseme sıkıntısı ortaya çıkacağı aşikardır. Bu nedenle
IPv4 protokolünün yerini alması için 90’lı yılların başından itibaren IETF (Internet Engineering Task Force) tarafından ilk çalışmalarına başlatılmış olan IPv6 Internet Protocol Version 6 protokolü geliştirildi. IPv6 protokolüne ihtiyaç duymamızın tek sebebi adres aralığının azalması değildir. IPv6 ile güvenlik, servis kalitesi, mobillik, çoklu gönderim, ağ yönetimi gibi problemlere de çözüm sunulmuştur.

Avantajları

Daha Büyük Adres Uzayı

IPv6’ ya ihtiyaç duyulmasının başlıca sebeplerinden birisidir.IPv4 adreslemesinde kullanılan 32 bitlik aralık IPv6’ da 128 bite çıkarıldı. Böylece 2^32 olan adres aralığı 2^128’ e çıktı. Bu da hiç de hafife alınacak bir adres aralığı değidir.

Otomatik Yapılandırma - Stateless Address Autoconiguration (SLAAC)

SLAAC sayesinde, istemcilerin ağ ayarları otomatik olarak yapılabiliyor. Eğer IPv6 otomatik yapılandırması yoksa istemciler ağ ayarlarını DHCPv6 dan veya elle yapabilirler.

Çoklu Gönderim (Multicast)

IPv6'da broadcast paketleri yerine multicast kullanılmıştır. Bundan dolayı broadcast'in yaptığı tüm işleri multicast üstlenmiştir. Böylece CPU'dan tasarruf sağlanır.

Güvenlik

IPv4'e sonradan eklenen güvenlik tedbirlerini arttırıcı şifreleme (IPsec) kimlik denetimi (authentication) vb mekanizmalar IPv6 ile gelmiştir.

Mobilite

IPv4’ de olmayan aynı IP adreslerinin farklı ağlarda kullanımı IPv6 ile mümkün hale getirilmiştir

Hız

IPv6' da olan trafik işgal edici paket başlıkları kaldırılarak bir hız arttırımına gidilmiştir


Hiç yorum yok: