24 Nisan 2008 Perşembe

Pardus' a Red5 ve Openmeetings Kurulumu

Daha once bahsettiğim gibi vidyokonferans yazılımı olarak Openmeetings' e donmuştuk. Openmeetings aslında bir Red5 uygulaması. Red5' le biraz ilgilendiğiniz zaman ne kadar faydalı bir eser olduğunu göreceksiniz :) Şimdi Pardus' a (aslında çoğu linux türevi işletim sistemlerine) Red5 ve Openmeetings kurulumu nasıl olur, ondan bahsedeyim biraz.

RED5 KURULUMU
______________

1-) Red5 kurumunda Java inşa aracı Ant kullanılıyor. Bunun için elbette jdk yüklü olması gerekir. Minimum jdk1.5 kurulu olması gerekir sistemde ( "java -version" ile öğrenilebilir). Eğer kurulu değilse pisi paket yöneticisinden "sun-jdk" paketi kurulmalı.
2-) Konsolda "wget http://apache.mirror.transip.nl/ant/binaries/apache-ant-1.7.0-bin.tar.gz" ile Ant 1.7 ' i indiriyoruz ve /usr/local/ant şeklinde açıyoruz. Daha sonra "export ANT_HOME = /usr/local/ant" diyoruz ve ANT_HOME değişkenine indirdiğimiz dizinin yolunu veriyoruz.
3-) Tekrar konsolda "svn co http://svn1.cvsdude.com/osflash/red5/java/server/trunk red5-trunk" ile red5' in 0.6.3 sürümünü svn' den çekiyoruz (red5' in 0.7.0 sürümü de var ancak ona openmeetings kurulamıyor)
4-) Konsolda indirdiğimiz red5-trunk dizini içine geliyoruz ve "/usr/local/ant/bin/ant" komutu ile bir süre red5' in derlenmesini bekliyoruz.
5-) Derleme sonucunda red5-trunk dizini içinde "dist" diye bir dizin oluşacak. Bu dizini "cp -R red5-trunk/dist /usr/local/red5 " yazarak /usr/local içine atıyoruz. Sonra sırayla "cd /usr/local/red5" "chmod 755 red5.sh" ve "./red5.sh" komutlarını veriyoruz.
6-) Eğer bir problem yoksa "http://127.0.0.1:5080 ' de red5 test sayfası sorunsuz bir şekilde karşımıza çıkacaktır.

OPENMEETİNGS KURULUMU
______________________

Şimdi gelelim Openmeetings kurulumuna. Openmeetings kurulumu oldukça basit. Kullanıcı bilgilerinin tutulması için bir veritabanı sunucusu gerekli. mysql-server veya postgresql-server paketi yeterli. "http://code.google.com/p/openmeetings/wiki/InstallationOfRelease05" bu adreste kurulum yönergelerini sırayla yaparsanız adres satırında "http://127.0.0.1:5080/openmeetings/install" da openmeetings kurulum sayfasını göreceksiniz.
Hepsi bu :) Bir süre red5 kurulumu ile uğraştığımdan dolayı, böyle bir yazının ilgilenenler için faydalı olacağını düşündüm.

2 yorum:

Kemal Ökmen dedi ki...

Eline sağlık.

bir adres iste dedi ki...

bilgi denilen sey, aristoteles doneminde erdemle olan iliskisinde ele alinir. Erdemli olmak, bilgi sahibi olmaktan gecer cunku. Aristoteles bugunu gormedi, goremezdi de. Bilginin alinip-satilan bir sey haline geldigi(Aristotelesce erdemli olup-olmamanin ölçüsünün para oldugu) bu gün, yine Aristotelesce hala erdemli insanlar var aramizda. baskalarinin aksine sadece benim demeyen, paylasan. Paylastikca emegini ve kendisini de buyuten.
sağ-ol,hala oldugun icin...