26 Aralık 2009 Cumartesi

Temel bir Red5 Uygulaması Sınıf ve Methodları

Bu girdide basit bir red5 uygulamasının Application isimli sınıfında ne gibi sınıflar, arayüzler ve methodlar kullanılabileceğinden bahsedeceğim.
İlk olarak söylenilecek şey : herbir red5 uygulaması ApplicationAdapter isimli sınıftan türetilir.

Red5
-------
Sınıflar - Arayüzler
====================
IConnection -> Uygulamaya bağlanan herbir istemcinin sahip olduğu bağlantıdır. Red5 uygulamasının birden fazla bağlantısı olabilir. Aynı zamanda istemcilerin de birden fazla rtmp, soap, wsdl vs. bağlantısı olabilir.
IScope -> IConnection nesnesi üzerinde yer alan faaliyet alanlarıdır. Red5 üzerindeki herbir odayı IScope nesnesi olarak düşünebiliriz.
ISharedObject-> Sunucuda oluşturulan ve istemcilerden bağlanılan, uygulamaya ve bu shared obect'e bağlanan tüm istemciler tarafından ortak olarak kullanılan nesnedir.
ISharedObjectListener -> Shared object üzerinde yapılan işlemleri dinlemek için kullanılan interface'dir.

Metotlar
=============
appStart (IScope scope) -> Red5 uygulaması başlatıldığında ilk olarak çağrılacak methodtur.
appStop (IScope scope) -> Red5 uygulaması kapatıldığı zaman çağrılacak olan methodtur.
connect (IConnection conn, IScope scope, Object []params) -> Herhangi bir istemcinin ilgili Red5 uygulamasına bağlandığı zaman çağırılacak olan methodtur. Shared object'lerin yaratılması ya da istemcinin bilgilerinin alınması gibi işlemler bu method içerisinde yapılır.
disconnect (IConnection conn, IScope scope) -> İstemcilerin uygulamadan bağlantıyı kestiği zaman çağırılacak olan methodtur.

Bir sonraki girdide ise basit bir red5 uygulamasında shared object nasıl yaratılır ve openlaszlo platformu tarafından bu shared object'e nasıl erişilip kullanılabileceği konulardan bahsedeceğim.

3 yorum:

Oğuzhan Aydemir dedi ki...

Merhaba, gönüllülük esası ile bir site kurduk ve eğitim verebilmek için openmeetings oluşturarak site üzerinden video konferans yapmak istiyoruz sitemize nasıl yükleyebiliriz?

Oğuzhan Aydemir dedi ki...

openmeetigs siteye nasıl entegre edilir? kullanıcılar nasıl bağlanacak openmeetings'e? gönüllülük esası ile kurulmuş bir eğitim organizasyonuyuz sizden cevap rica ediyoruz.

Cem Sönmez dedi ki...

Merhaba,

Openmeetings sayfasında nasıl kurulum yapılacağı ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. [1]'e göz atmanızda fayda var.

En genel adımlarla bahsedecek olursak:

- Kullanıcı ve uygulama bilgilerinin tutulacağı bir veritabanı. (Desteklenen veritabanı sunucuları openmeetings sayfasında yer almaktadır)
- Red5 Flash sunucusu [2]
- Güncel Openmeetings arşivi ([1]'de yer alıyor)

Kolay gelsin.

[1] http://code.google.com/p/openmeetings/wiki/InstallationOpenMeetings
[2] http://www.red5.org/